Nuorten pesisleirituloksia

25.7.2011

NUORISOLEIRI, JYVÄSKYLÄ. C16-nuorten valtakunnallinen nuorisoleiri 17.-22.7. Mukana 93 joukkuetta.

Kainuulaisjoukkueiden alkulohkojen tuloksia:

Pojat kilpasarja: Sotkamon Jymy sijoittui kahdeksanneksi (8.)

Pojat pelisarja: -

Tytöt kilpasarja: -

Tytöt pelisarja: Kajaanin Pallokerho -95 voitti pelisarjan (1.), Kajaanin Pallokerho -96 sijoittui kahdenneksikymmenenneksi (20.)

Nuorisoleirin tulospalvelu:

http://www.pesistulospalvelu.fi/?t=105

---

NUORTEN SUURLEIRI, LOIMAA-PÖYTYÄ.

D14-nuorten valtakunnallinen suurleiri 10.-15.7. Mukana 108 joukkuetta.

Kainuulaisjoukkueiden alkulohkojen tuloksia:

Pojat kilpasarja: Sotkamon Jymy-Espoon Pesis 7-6, SoJy-Kannus 3-5. SoJy-Kempele I 4-2, SoJy-Nurmo 3-6, SoJy-Kerava 5-2, SoJy-Laitila 0-7, SoJy-Seinäjoki 5-4, SoJy-Imatra 1-1. Jymyllä on seitsemän pelin jälkeen 9 pistettä, ja se on 10 joukkueen alkulohkossa sijalla 5.

Finaali Lippo-Kouvola 8-5, sijat 11-12 Sotkamon Jymy-Kiri blue 5-12.

Pojat pelisarja: Kajaanin Pallokerho 97-Ylihärmä 98 12-1, KPK-Päiväkumpu 7-1, KPK-97-Ruovesi 14-1, KPK-Lippo II 15-1, KPK-Nurmo-98 2-5, KPK-Halsua 5-10. KPK-Mynämäki 17-0. KPK on 9 joukkueen alkulohkossa ennen viimeistä peliään 10 pisteellä kolmas.

Finaali Halsua-Napapiirin Pesis Rovaniemi- 9-2, sijat 9-10 Kajaanin Pallokerho-Kankaanpää 9-10.

Tytöt kilpasarja: Finaali Lipottaret-Hamina 25-3.

Tytöt pelisarja:

Alkulohko A: Sotkamon Jymy-Roihuvuori 15-14, SoJy-Laitila 19-0, SoJy-Seinäjoki/Kauhajoki 9-8, SoJy-SiiPe Yellow 15-1, SoJy-Joensuu 18-2, SoJy-Oulainen 6-2, SoJy-Kiiminki 10-2. Jymy voitti alkulohkonsa kaikki seitsemän peliä. Jatkosarja, sijat 1-8: SoJy-Tyrnävä 7-13, Pattijoki-Kiiminki 12-6.

Alkulohko B: Kajaanin Pallokerho-Kokemäki 23-11, KPK-Reisjärvi 8-3, KPK-Päiväkumpu 12-5, KPK-Kerava/Vihti 8-4, KPK-Tyrnävä 6-9. KPK-Kempele 2-8.
KPK sijoittui alkulohkossa neljällä voitollaan neljänneksi. Jatkosarja, sijat 9-12: KPK-Oulainen 3-12, Pori-98-Hyvinkää 12-12.

Finaali Kempele-98-Tyrnävä 9-7, sijat 5-6 SoJy-Espoo sininen 12-7, sijat 11-12 KPK-Roihuvuori 7-12.

Leirin Itä-Länsissä kainuulaisista pelasivat poikien kilpasarjassa Jymyn Toni Sirviö ja tyttöjen pelisarjassa Jymyn Emma Helka Erkkilä (ykköspalkittu) ja KPK:n Reetta Kokkonen.

Suurleirin tulospalvelu:

http://www.pesistulospalvelu.fi/?t=102

Ensi viikolla 17.-22.7. järjestetään Jyväskylässä C16-nuorten valtakunnen nuorisoleiri ja ikäluokan SM-lopputurnaus, missä Jymy puolustaa C-poikien Suomen mestaruutta. KPK osallistuu tyttöjen pelisarjaan kahdella joukkueella, kun ykkösjoukkue ei läpäissyt kilpasarjan karsintoja, ja Kuhmon Kiva poikien pelisarjaan.

---


PALTAMO. Pesiskoululaisten harjoitusottelu:

Paltamon Urheilijat pesiskoulupojat-KPK E99-pojat 1-2 (3-1, 5-12, 5-5, 2-4).

---

TENAVALEIRI RAUMA. E12-juniorien valtakunnallinen tenavaleiri 3.-8.7.

Kainuulaisjoukkueiden alkulohkojen tuloksia:

E-pojat, kilpasarja: Sotkamon Jymy-Kitee 10-19, SoJy-Laitila 1-11, SoJy-Hamina 6-4, SoJy-Pattijoki-99 2-4, SoJy-Koskenkorva-99 7-11, SoJy-Alajärvi/Puma 8-14.
Alkulohkon viimeinen peli: 6.7. SoJy-Joensuu.

E-pojat, pelisarja: SoJy 2000-Pesä-Ysit 3-14, SoJy-Seinäjoki-00 1-14, SoJy-Päiväkumpu 3-13, SoJy-Haapajärvi 2-22, SoJy-Espoo 10-11.
SoJyn nuoremmat pojat jäivät alkulohkossa voitoitta.

E-tytöt, pelisarja
A-lohko: SoJy-Joensuu 8-13, SoJy-Oulunsalo 8-10, SoJy Fere-00 13-6, SoJy-Kempele III 4-10, SoJy-Kuusankoski 10-9, SoJy-Janakkala 7-11, SoJy-Laitila 12-6.
SoJy sijoittui kahdeksan joukkueen alkulohkossa viidenneksi.

C-lohko: Kajaanin Pallokerho-Muhos 5-7, KPK-Pöytyä 12-10, KPK-Viinijärvi 11-10, KPK-Niittykumpu 15-9, KPK-Roihuvuori 16-10, KPK-Kankaanpää-00 16-17.
KPK sijoittui alkulohkossa kolmanneksi.

Kainuulaisjoukkueiden jatko-ottelujen tuloksia:

Pojat kilpasarja, jatkolohko: Sotkamon Jymy-Lippo 8-7, SoJy-Kitee 6-6.
Sarjan sijoitusottelut: loppuottelu Kankaanpää-Pattijoki 22-2, pronssiottelu Laitila-Alajärvi puumat 10-9, sijat 11-12 SoJy-Vimpeli 4-5. SoJy oli sarjassa 12:s. Ikäluokan Itä-Lännessä (tulos 10-5) pelasi Jymystä Kalle-Tapio Huusko.

Pojat pelisarja, jatkolohko: SoJy 2000-Kouvola 8-18, SoJy-Koskenkorva 5-14, SoJy-Espoo 13-12, SoJy-Päiväkumpu 8-18. Sijoitusottelut, sijat 21-23: SoJy-Oulunsalo 11-10, SoJy-Espoo 9-11. Jymy oli 22:s. Poikien pelisarjan Itä-Lännessä (tulos 19-2) Jymystä pelasi Toni Liuski.

Tytöt, kilpasarjan loppuottelu: Rauman Fera-Kempeleen Kiri 5-3. Pronssiottelu: Nurmo-Vimpeli 9-2.

Tytöt pelisarja, jatkolohko D: SoJy-Puijon Pesis 18-8, SoJy-Hämeenkyrö 14-13, SoJy-Pöytyä 25-10. Sijoitusottelu, sijat 16-17: SoJy-Haapajärvi 15-22. SoJy oli  17:s.

Jatkolohko E: Kajaanin Pallokerho-Espoo 10-13, KPK-Pori 9-16, KPK-Oulunsalo 10-18. Sijoitusottelu, sijat 15-16: KPK-Joensuu 21-20. KPK oli pelisarjassa 15:s.
Pelisarjan loppuottelu: Jyväskylän Pesis-Ruoveden Pirkat 13-9. Tyttöjen pelisarjan Itä-Lännessä pelasivat Jymystä Krista Piirainen ja KPK:sta Henna Hakala.

Ensi kesänä tenavaleiri järjestetään heinäkuussa Sotkamossa.

Tenavaleirin tulospalvelu:

http://www.pesistulospalvelu.fi/?t=104