Vuokatille C-tyttöjen mestaruus ja KPK:lle poikien pronssia

4.8.2013

Kainuulaisjoukkueet pääsivät juhlimaan kaksia mitaleita Turussa 28.7.-2.8. C97-juniorien valtakunnallisella nuorisoleirillä, joka on myös ikäluokan virallinen SM-lopputurnaus. Vuokatin Veto voitti tyttöjen pelisarjan ja ja KPK:n pojat saivat pelisarjassa pronssia.

Vuokatti selviytyi loppuotteluun sijoituttuaan alkulohkossaan toiseksi ja voittamalla jatkolohkonsa kaikki kolme ottelua sekä välierässä Seinäjoen Maila-Jussit 4-1. Loppuottelussa kaatui sitten Lappeenranta puhtaasti 7-1.

Sarjan toinen kainuulaisjoukkue, Kajaanin Pallokerho sijoittui 27 joukkueen joukossa 15:nneksi lyömällä sijoitusottelussa Seinäjoen 98-joukkueen 3-1.

KPK eteni C-poikien mitaliotteluihin voittamalla alkulohkonsa kaikki kuusi ottelua ylivoimaisesti (juoksuero 116-20) ja jatkolohkossaan Puurtilan 10-5 ja Hyvinkään kakkosjoukkueen 8-6. Välierässä tuli sitten tappio Lahdelle juoksuin 9-11, mutta pronssiottelussa kaatui Ylivieskan Kuula tiukan taistelun jälkeen 3-2.

Poikien pelisarjan mestaruuden voitti Lahti lyömällä finaalissa Koskenkorvan 11-9.

Poikien kilparjassa eli virallisessa SM-loppusarjassa oli ainoana kainuulaisjoukkueena Sotkamon Jymyn C-pojat. Joukkue taisteli itsensä puolivälieriin asti, mutta hävisi Vähäkyrön Viestille ja jäi pelaamaan sijoista 5-6. Sijoitusottelussa tuli Jyväskylälle tappio juoksuin 3-4 ja lopulliseksi sijoitukseksi 6:s. Kilpasarjassa oli mukana 20 joukkuetta.

Ikäluokan Suomen mestaruuden voitti yllättäen Vähäkyrön Viesti, joka kävi helmikuussa Kajaanissa pelaamassa harjoitusottelut KPK:n ja Jymyn poikia vastaan. Vähäkyrö ratkaisi finaaliottelun voiton Oulun Liposta kotiutuslyöntikilpailun toisella kierroksella, tulos 2-1 (2-9, 14-6, 0-0, 5-4).

Tyttöjen Suomen mestaruuden voitti ylivoimaisesti Lipottaret häviämättä viikon aikana yhtään ottelua.

C-NUORTEN LOPPUTURNAUS

TURKU. C-nuorten valtakunnallinen nuorisoleiri ja ikäluokan SM-lopputurnaus 28.7.-2.8.
Kainuulaisjoukkueiden tulokset:
C-pojat, SM-lopputurnaus (20 joukkuetta), alkulohko A: Sotkamon Jymy-Hyvinkää I 8-1, SoJy-Halsua 6-5, SoJy-Pöytyä 15-4, SoJy-Jyväskylä 9-6, SoJy-Kempele 7-0, SoJy-Joensuu 21-1, SoJy-Nurmo 5-11, SoJy-Kerava 6-3, SoJy-SiiPe 4-5.
SoJy sijoittui 10 joukkueen alkulohkossaan toiseksi, voittaja Nurmo.
Puolivälierät: SoJy-Vähäkyrö 2-6.
Sijoitusottelu, sijat 5-6: SoJy-Jyväskylä 3-4.
Sarjan loppuottelu: Vähäkyrö-Lippo 2-1 (2-9, 14-6, 0-0, 5-4).
Pronssiottelu: Kouvola-Nurmo 2-0 (3-0, 15-1).
C-pojat, pelisarja (27 joukkuetta):
Alkulohko A: Kajaanin Pallokerho-Seinäjoki II 21-0, KPK-Hamina 24-4, KPK-Laitila 15-5, KPK-Jyväskylä II 17-2, KPK-Vihti 16-5, KPK-Kankaanpää II 23-4. KPK voitti alkulohkonsa kaikki kuusi ottelua ja löi juoksueroksi 116-20.
Jatkolohko: KPK-Koskenkorva II 3-9, KPK-Puurtila 10-5, KPK-Hyvinkää II 8-6.
Välierät: KPK-Lahti 9-11 ja Koskenkorva-Ylivieska 7-1.
Pronssiottelu: KPK-Ylivieska 3-2. KPK:lle leirisarjan pronssimitalit.
Loppuottelu: Lahti-Koskenkorva 11-9.
Tytöt SM-loppusarja, finaali: Lipottaret-Hyvinkää 2-0 (11-2, 13-4).
Tytöt pelisarja, alkulohko A: Vuokatin Veto-Hämeenkyrö 5-3, Vuokatti-Seinäjoki-97 5-7, Vuokatti-Laitila 9-1, Vuokatti-Lipottaret II 10-0, Vuokatti-Ylivieska 17-1, Vuokatti-Espoo 16-1.
Jatkolohko: Vuokatti-Lappeenranta 6-3, Vuokatti-Pesäkarhut Mustat 30-4, Vuokatti-Kokemäki 21-5.
Välierät: Vuokatti-Seinäjoki-97 4-1.
Loppuottelu: Vuokatti-Lappeenranta 7-1. Vuokatille leirisarjan mestaruus.
Alkulohko B: Kajaanin Pallokerho-Lappeenranta 5-6, KPK-Tyrnävä 7-6, KPK-Vantaa 2-6, KPK-Loimaa 8-8, KPK-Ruovesi 5-13.
Jatkolohko: KPK-Ylivieska 2-8, KPK-Janakkala/Hämeenlinna 6-14, KPK-Muhos 1-5.
Sijoitusottelu, sijat 15-16: KPK-Seinäjoki-98 3-1.

Nuorisoleirille osallistui 94 joukkuetta ja yhteensä lähes 1.500 tyttöä ja poikaa.